fbpx

Vaimne ja füüsiline tervis loovad koos tasakaalu

Tervis on füüsilise, vaimse, emotsionaalse ja sotsiaalse heaolu seisund, mitte lihtsalt haiguste puudumine. Füüsiline ja vaimne tervis käivad käsikäes, ühte ei eksisteeri ilma teiseta ning see puudutab meid kõiki. Tihtipeale on raske tunnistada, et kehalised pinged või probleemid võivad olla põhjustatud sellest, et ollakse hädas vaimsete pingetega ja liigutakse vähe. Selleks, et sa oleksid tasakaalus, tuleb luua tasakaalu igas valdkonnas – füüsiline liikumine, tasakaalustatud toitumine, tasakaalus töö- ja puhkerežiim, positiivne ellusuhtumine, stressi ja vaimsete pingete teadlik maandamine, suhtlemine lähedastega, naudingute kogemine, eneseteostus jne. 

Vaimne ja füüsiline koos loovad tasakaalu. Igal ühel meist on omad rutiinid, kuidas luua endale heaolutunnet. Leia need ja kirjuta üles, et teaksid, kuidas ennast aidata. Olgu selleks reipad aktiivsed spordialad, kombineeritud keha ja meele tundidega, hingamisharjutused ja meditatsioon, looduses käimine, raamatu lugemine, vannis lõõgastumine, hea muusika kuulamine, lemmikloomaga mängimine, kallimaga filmi vaatamine või sõbrannaga lobisemine. Õpi ennast tundma ja õpi ennast toetama ning aitama olukordades, kus sa seda kõige enam vajad. Sina ise saad ennast kõige paremini tunda ja kõige paremini ennast toetada. Ka vaimne tervis vajab tähelepanu ja treenimist, sest see on üks osa sinust, mida ei saa ega tohi tähelepanuta jätta. 

Kui vaimse tervise tasakaal tundub balansist väljas olevat, siis kontrolli esimese asjana üle vundament ehk vaimse tervise viis vitamiini – kas sa magad piisavalt, kas sa sööd regulaarselt ja mitmekülgselt, kas sa liigud, kas sinu elus on suhtlust sõpradega ja perega ning kas sa lubad endale erinevaid meeldivaid tundeid ja naudinguid. Nii, kui kuskilt kipub logisema, mõtle nendele viiele nüansile ja korrigeeri, kus vaja. Usu mind, vahel peitub see geniaalne lahendus kõige väiksemates asjades. Sinu vundament peab paigas olema. Ainult siis saad sa ennast püsivalt hästi tunda. Vaimse tervise viie vitamiini kohta saad lähemalt lugeda Peaasi.ee lehelt. Ja kui vajad toetust ja abi, siis soovitan julgelt spetsialisti poole pöörduda. Olen korduvalt külastanud erinevaid psühholooge ja terapeute soovitad (olen isegi õppinud muusikateraapiat) ning julgen seda ka sinule. Vahel on lihtsalt vaja kedagi, kes päriselt kuulaks ja toetaks- ilma hinnanguteta, küsides õigeid küsimusi, õpetades tõhusaid praktikaid ja aidates lahendusteni jõuda.  

Üks oluline nüanss, millel soovin peatuda, on hingamine. Kiire elutempo ja stressirohke keskkond sunnib meid pinnapealselt hingama, sest justkui poleks aega sügavalt ja teadlikult hingata. Tegelikult on hingamine eluks vajalik funktsioon. See on ainus kehaline funktsioon, mis on nii automaatne kui samas ka kontrollitav. Ja ilmselt just seetõttu, et sa oskaksid ja saaksid seda enda hüvanguks ära kasutada. Hingamine toetab nii trenni tehes, kui lõõgastusoleku loomisel, nii ärevuses kui rahus, see aitab iseendaga paremini hakkama saada ja loetud sekundite jooksul keerulisi olukordi lahendada. Hinga sügavalt, kui sul on raske vestlus, kui oled ärevil, kui oled ülevoolavalt rõõmus või kui soovid kedagi päriselt kuulata. Meie treeninguid saadab samuti sügav hingamine, et seeläbi harjutusi lihtsam sooritada oleks, keha venida ning meel rahuneda saaks.

Mõtle hetkeks, mis on sinu jaoks tasakaal? Mis aitab sul seda saavutada? Mina vajan tasakaalu jaoks kvaliteetset und, täisväärtuslikku toitu, oma aega ja kulgemist looduses, bodybalance’i trenni, head muusikat ning lahedaid koosolemisi sõprade ja perega. See kõik moodustab ühe terviku ja ilma ühe rattata “veereb vanker” küll edasi, aga ühel hetkel hakkab see konarlik sõit üha enam meelehärmi ja tasakaalutust põhjustama. Soovin, et sa leiaksid endale sobivad valikud ja hoiaksid oma “rattad” tasakaalus.

  • Kõik
  • Hingamine
  • Inspiratsioon
  • Tervis
  • Treenimine
  • Uni
  • Vaimne tervis
BodybalanceB-12

Kas sa lükkad enda eest hoolitsemist edasi?

Kas oled tabanud end mõttelt, et peaks enda eest rohkem hoolitsema, aga ei oska, peaks trenni minema, aga ei taha või tahaks kuidagi otsast alustada ...
Loe edasi →
BodybalanceA-26

Miks paus head teeb?

Vahel ma kukun rajalt täiesti maha. Olen justkui standby peal, staatiline ja tühikäigul. Kas see teeb mind laisaks, ebaõnnestunuks või käega lööjaks? Haigus, stress, väike ...
Loe edasi →
BodybalanceA-21

Kuidas ennast armastada? 

Miks juhtub nii, et me ei suuda ennast aktsepteerida ja pole iseendaga rahul? Me tahame olla pikemad või peenemad, tumedamad või heledamad, väiksemad või suuremad, ...
Loe edasi →